מאמרים
מתכות מהן עושים תכשיטים

הרכבי מתכות בהן משתמשים לעיצוב תכשיטים

 

זהב טהור:

זהב הינו, ככל הנראה, אחת מן המתכות הראשונות בהיסטוריה בהן נעשה שימוש בימי קדם. בחפירות ארכיאולוגיות ובכתובים מתואר הזהב כמוכר לאדם, ונמצאו שרידים ועדויות מאזורים שונים בעולם המצביעות על שימוש נרחב בזהב כבר לפני יותר מ-5,000 שנה.

עוד בימיי קדם נחשב הזהב כאחת המתכות היקרות ביותר וזאת כנראה בשל תכונותיו היחודיות ושכיחותו הנדירה יחסית באזורים רבים של העולם. הזהב שימש כאמצעי תשלום במסחר הקדום (עד תחילת המאה העשרים), וכחומר גלם לייצור מוצרי יוקרה רבים. בעבר סימל הזהב מעמד חברתי גבוה וייצג בדרך כלל עושר רב, והיה בשימוש בטכסים דתיים וייצוגים רבים אחרים (עד היום מסמלת מדליית זהב ניצחון).

 

תכונות הזהב: לזהב ישנה תכונה מיוחדת והיא, שהוא אינו מתרכב בקלות עם חומרים אחרים, מה שהופך אותו למתכת מן הסוג הנקרא "מתכת אצילה". הזהב הגולמי הנמצא בטבע הינו כמעט טהור לחלוטין ואינו מתחמצן, מה שגורם לו להיות מבריק בכל תנאי. בנוסף לתכונות הנדירות של הזהב, גם הרכות היחסית שלו גורמת לכך שנוח לעבוד איתו ולעצב ממנו צורות בכל גודל. כיום לזהב שימושים רבים, החל מציפוי מעגלים חשמליים בתעשיית האלקטרוניקה, דרך ייצור כתרים ברפואת שיניים ועד לחפצי נוי העשויים זהב, תכשיטי זהב, מטבעות זהב לאספנות ועוד.

הפקה של זהב: ריכוז הזהב המינימלי במחצב הדרוש להפקה מסחרית שלו יכול להיות זעיר כמו 0.5 גרם ל-1,000 קילוגרם אדמה. קיימים גם מחצבי זהב עם ריכוזים גבוהים יותר, לעתים 5-1 גרם ל-1,000 קילו של מחצב. מאז 1880, דרום אפריקה מהווה המקור העיקרי (כשני שלישים) לזהב בעולם, העיר יוהנסבורג לדוגמה, הוקמה בסוף המאה ה-19 לצורך איכלוס העובדים שעסקו בכריית הזהב . בשנים האחרונות נתגלו מרבצי זהב משמעותיים גם באלסקה ורוסיה ומחירה של המתכת ירד מעט בהתאם להיצע והביקוש העולמי.

זהב הופק גם בישראל, דרומית למכרות הנחושת בתמנע, בסמוך לנחל רודד (מצאו מרבצי זהב קדומים שנוצלו בתקופה האיסלמית הקדומה) . הזהב הופק מסלעי הקוורץ בנחלי האזור על ידי טחינה באמצעות אבני רחיים ושימוש במתכת הכספית להפרדת הזהב משאר החומרים ע"י חימום שהוביל לאידוי הכספית והשארת הזהב. ממצאים עיקרים לכריית זהב קדומה נמצאו באתר הארכאולוגי נחל התחנות (ואדי-א-טוואחין שלמרגלות הר ידידה / נחל רודד).

הזהב והתכשיטים:  רוב הזהב המיוצר כיום משמש למטבעות ולתכשיטים. למטרות אלו מערבבים זהב טהור עם מתכות אחרות כדי שיתקבל זהב יותר קשהכ .מות הזהב בסגסוגות אלה נמדד ביחידות של קראט. במטבעות לדוגמה יש 90 חלקים של זהב ו-  10חלקים של כסף. זהב המכיל כמות של נחושת וכסף נקרא זהב ירוק, וזהב לבן מכיל בדרך כלל אבץ וניקל או פלטינה.

כולנו מכירים את ציון מידת הקראט (14 קראט, 18 קראט, 22 קראט) ליד תכשיט אך רבים לא בטוחים לגבי המשמעות האמיתית מאחורי המונח. אם כן, קראט הוא מונח המציין טוהר במתכות יקרות וגם משקל של אבני חן. ההנחה הבסיסית היא כי 24 קראט מייצג טוהר מושלם ולכן אם תכשיט מסוים עשוי ממתכת המורכבת מ-50% זהב הוא יצוין כ-12 קראט וכך הלאה. משום שהזהב הוא מתכת רכה, נהוג ביצירת תכשיטים לערבב אותו עם מתכות שונות, ולכן רוב התכשיטים בעולם עשויים מזהב עד דרגת טוהר של 22 קראט בלבד ולא מזהב טהור.

את הזהב מערבבים כאמור עם מתכות שונות ביצירת התערובת. עירובים שונים יוצרים גם צבעים שונים. הצבעים הנפוצים בתכשיטים הם זהב צהוב, לבן ואדום או ורוד.  הזהב הצהוב הוא, כביכול, הזהב הרגיל והמוכר. זהב לבן הוא סגסוגת של זהב עם פלטינה, ניקל, פלדיום ולפעמים אף אבץ וצבעו דומה לפלטינה או לכסף ומצופה בתמיסת רודיום. זהב אדום הוא תערובת של זהב עם נחושת המעניקה למתכת את צבעה. ככל שאחוז הנחושת בתערובת גבוה יותר, כך הצבע שמתקבל ינטה יותר לאדום.

איכות הזהב: יחידת המידה המתארת את מידת הניקיון של זהב בתכשיטי זהב נקראת קאראט. יחידה זו מבוססת על חלוקת החומר ל- 24 חלקים בסיסיים כאשר 24 קאראט משמעו חומר שכולו זהב, כלומר זהב טהור. באותו אופן, זהב 14 קאראט יהיה סגסוגת שבה 14 מתוך 24 חלקים הם זהב דהיינו, 58.3% זהב והשאר מתכות נוספות האחראיות לתכונות המכניות ולצבע זהב המשמש בתכשיט.

 זהב בגוונים שונים:  תכשיטים עשויים זהב מופיעים בצבעים שונים, ומיוצרים לרוב באופן מעורב עם מתכות אחרות. את הצבע וחוזק תערובת ניתן לשנות באמצעות שינוי הרכבי המתכות האחרות. המתכות אשר מוסיפים לזהב הטהור לרוב הן - כסף, נחושת, ניקל, פלדיום ולעיתים גם אלומיניום, ברזל, אבץ ומנגן. הצבעים הפופולרים הנם צבעי צהוב, לבן ואדמדם.
צבעים נוספים הם סגול, ורוד, שחור, כחול וסגול, שחלקם מתקבל באמצעות יצירת שכבת תחמוצת מיוחדת על פני השטח. צבעי זהב אלו אינם פופולרים בקרב יצרנים מפאת הקושי בעיבודם ומחירם הגבוהה של תרכובות הזהב מסוג זה.

זהב צהוב:  הצבע הטבעי של זהב הוא צהוב בוהק. התרכובת הבסיסית המשמשת להכנת זהב צהוב בקארט הנמוך מ- 24 קארט כוללת זהב, כסף ונחושת. יחסים שונים בין הכסף לנחושת מקובלים ברחבי העולם וקובעים את הנטייה של הזהב לאדום או ירקרק. כך למשל, אחד הסטנדרטים המקובלים באירופה לזהב 18 קאראט הוא 75% זהב עם יחסים שווים של כסף ונחושת, כל אחד 12.5%.

זהב אדום:  זהב בו תכולת הנחושת גבוהה מקבל גוון אדמדם. הנחושת מקנה את הגוון האדום וככל שחלקה היחסי גדול יותר כך נוטה יותר צבע הסגסוגת לאדום.

זהב לבן:  תוספת של מתכות בעלות בוהק לבן חזק כגון ניקל או פלדיום, מקנה לזהב צבע לבן. המשפחות הבסיסיות הנהוגות לקבלת זהב לבן הן זהב-נחושת-ניקל-אבץ או זהב-פלדיום-כסף. אם החלטתם לרכוש ולענוד למשל טבעת זהב העשויה זהב לבן, אנו ממליצים לברר כי אינכם אלרגיים לניקל (ראה מאמר על רגישות למתכות).

ציפוי זהב: הזהב משמש גם כחומר ציפוי למתכות אחרות. עובי הציפוי, בדרך כלל, הינו של עשרות מיקרונים בודדים (מיקרון אחד שווה לאלפית המילימטר), וכאשר רוכשים טבעת או צמיד מצופה זהב יש לקחת בחשבון כי הפריט עשוי להישרט ולהתקלף מהציפוי במשך הזמן.

גולדפילד: גולדפילד, כשמו כן הוא- זהב ממולא. זוהי מתכת אשר בה מעטפת חיצונית עשויה זהב, ופנימית ממתכת בסיסית כגון פליז או נחושת. בניגוד לציפוי זהב, הזהב בגולדפילד מהווה חלק משמעותי של המתכת, בשעור של כ- 5%. שכבת הזהב היא שכבה עבה יחסית אשר אינה מתקלפת, נשרטת, מתחמצנת ומשחירה, או יורדת מעצמה. בשמירה נכונה על התכשיט, דומה הגולדפילד בתכונותיו לזהב ולכן מתאים גם לאלו הרגישים למגע עם מתכות לא אצילות. בדרך כלל משתמשים ב-14 קאראט גולדפילד כלומר, זהב 14 קאראט מהווה שכבה חיצונית משמעותית התופסת 5% מסך המתכת.

סוגי הכסף:

 

כסף סטרלינג: כסף סטרלינג או כסף 925 הוא הסטנדרט המשמש בתעשיית התכשיטים. מכיוון שכסף טהור הוא רך מדי לעבודת תכשיטנות רגילה, מוסיפים לכסף מעט נחושת המקנה לו את החוזק הנדרש. כסף סטרלינג מכיל 92.5% כסף ו- 7.5% נחושת ועל כן הוא נקרא 925.

כסף 999: כסף טהור או ליתר דיוק 99.9% כסף הוא חומר רך והוא משמש בדרך כלל בתכשיטנות ליצירת סרטי שיבוץ ולאריגת תכשיטי חוטים.

הנחושת:

נחושת היא מתכת בצבע אדמדם, עמידה, רכה ונוחה לעיבוד, עמידה בפני חלודה ויש לה שימושים רבים בחיי היום-יום. הנחושת היא יסוד כימי, מתכתי, שסמלו הכימי הוא Cu ומספרו האטומי הוא 29. הנחושת היא מהמתכות הראשונות ששימשו את האדם בעשיית כלים ואביזרי קישוט. ניתן להתיכה בטמפרטורה נמוכה יחסית, ועל כן ניתן היה כבר בימי קדם לעשות בה שימוש, לעצבה וליצור ממנה כלים שימושיים רבים. כיום שימושה העיקרי הוא בתעשיית החשמל והאלקטרוניקה, בשל היותה מוליך חשמלי בעל התנגדות נמוכה.

עד לעת האחרונה שמשה מתכת זו לייצירת כלי בית ובישול, פיסול ואמנות, כלי נגינה, אביזרי תאורה וכמובן לייצירת תכשיטים.
 תכונות עיקריות:           
1.   עמידות לאורך שנים רבות
2.   עמידות בפני קורוזיה והתחמצנות
3.   רכות המאפשרת עיצוב
4.   התכה בחום נמוך יחסית, ולכן קלה לעיבוד

5.  מתאימה לייצירת סגסוגת עם מתכות אחרות

הניקל: שימוש במתכת ניקל נעשה עוד בימי קדם, החל בשנת 3500 לפנה"ס. ממצאים ארכיאולוגיים מאזור המזרח התיכון מלמדים על השימוש שנעשה בניקל בתערובות ארד שנשתמרו מתקופות אלה. מינרלים שהכילו ניקל היו שימושיים גם בצביעת זכוכית בצבע ירוק. בשנת 1751 ניסה המינרלוג אקסל פרדריק קרונשטדט למצות נחושת מהמינרל ניקולט אך נכשל ובמקום זאת זיקק ניקל.

תכונות עיקריות:

ניקל הוא יסוד כימי מתכתי קשה, נוח לעיצוב, חישול ולמתיחה. מתכת זו נמצאת בסגסוגות רבות המשמשות לייצור מגוון מוצרים רחב, ובין היתר גם תכשיטים. צבעו של הניקל המעובד הוא לבן-כסוף והוא עמיד מאוד בפני התחמצנות.

הניקל הוא אחד מחמשת היסודות הפרומגנטים, המתאפיינים בדרגות חימצון גבוהות של 1+ ו-2+, ובתרכובות שונות בדרגת חימצון 3+. לניקל שימושים רבים, העיקרי שבהם הוא בסגסוגות מתכת כמו פלדת אל-חלד, או להכנת סוללות נטענות. להלן כמה משימושי הניקל:

·         פלדת אל חלד וסגסוגות אחרות עמידות בפני קורוזיה.

·         הסגסוגת "אלינקו" שמכילה ניקל משמשת להכנת מגנטים.

·         מתכת "מונל" שהיא סגסוגת ניקל עמידה בפני קורוזיה שמשמשת להכנת מדחפים לאוניות, כלי בישול למטבח ועוד.

·         ייצור מטבעות - המטבע המכונה "ניקל" בארצות הברית וקנדה עשוי מניקל.

·         הניקל משמש לציפוי מתכות אחרות באמצעות אלקטרוליזה.

·         לניקל תפקיד חשוב כזרז בתהליכים כימיים שונים.

·         מניקל ניתן לייצר צבען צהוב הקרוי ניקל טיטניום.
בארה"ב ובמדינות נוספות רווח השימוש במטבע עשוי מניקל, כאשר מטבע הניקל הטהור הראשון הידוע כיום הופק בשנת 1881 בשווייץ.

רגישות לניקל:  ישנם אנשים שאלרגיים לניקל ועורם מתגרה כשבא עימו במגע. רמת הניקל המותרת בתכשירים שבאים במגע עם העור נקבעת על ידי האיחוד האירופאי. לאחרונה נקבעה תקנה חדשה בשוק האירופאי האוסרת על שימוש בניקל בתערובות מהם מייצרים שעונים ותכשיטים הבאים במגע עם הגוף. למרות שבישראל עדיין אין תקנה האוסרת זאת, אנו ב"פז מעצבים" אימצנו את הגישה המחמירה להמנע לחלוטין משימוש בסגסוגות המכילות ניקל לייצור תכשיטים הנמכרים באתר.

הפלטינה: הפלטינה הייתה מוכרת כבר בעולם הקדום, אולם באופן רשמי הוכרה כיסוד עצמאי רק בשנת 1735, ע"י החוקר אנטוניו דה-אלווה שהתגורר בדרום אפריקה, בה קיימים מכרות גם של מתכת זו. הריכוז הגדול והמשמעותי ביותר בעולם של מכרות פלטינה נמצא בהרי אורל שברוסיה, והחל בתחילת המאה ה-19 החלה כרייה מסחרית של מתכת זו.

הפלטינה (Pt) היא מתכת יקרה בצבע כסף-לבן המשתייכת לקבוצת "מתכות "הפלטינה. השם פלטינה הוא מהמילה הספרדית פלטינה שתרגומה – כצבע הכסף. לפלטינה יש סימול אלכימאי, והיא אחת מהמתכות הבודדות בעלות סימון זה. הפלטינה עמידה מפני המסה של רוב סוגי החומצות, למעט חומצת מלח שהיא היחידה הממיסה אותה, ופרט אליה היא עמידה בפני שאר החומצות והבסיסים. עמידותה זו, ונקודת ההיתוך הגבוהה יחסית שלה, הן הגורמות לכך שהפלטינה היא מתכת יקרה אפילו מזהב. הפלטינה עמידה בפני התחמצנות כתוצאה מהיווצרות תרכובת של החומר עם חמצן. תכונות נוספות הן שחומרים כמו גופרית, ציאניד ויסודות מקבוצת ההלוגנים והאלקליים גורמים להחלדת הפלטינה, ותערובות שונות של מימן עם חמצן בנוכחות פלטינה עשויות לגרום לפיצוץ.

הפקת פלטינה טהורה כוללת תהליך מסובך ויקר יחסית בשל הצורך בהפרדתה ממתכות נוספות המורכבות בתוך עפרות הפלטינה, כמו – אירדיום, פלדיום וכסף. שכיחותה בטבע משתנה באזורים שונים של העולם, ולעיתים קרובות היא נמצאת בתרכובת עם מתכות נדירות נוספות דוגמת – זהב, נחושת, פלדיום, ניקל, אוסמיום, ועוד, או בצורת סגסוגת עם מתכות אלה. מרבצי פלטינה פעילים קיימים במדינות מרכז אמריקה, ארה"ב ורוסיה, ובהתאם להערכות מומחים קיימים כנראה גם בקוטב הדרומי והצפוני, בהם הכרייה איננה נפוצה עדיין. בתעשיית התכשיטים משתמשים בדרך כלל בסגסוגת של פלטינה עם אירידיום (עד כ-30%), הגורם לסגסוגת להיות חסינה מאוד, ומעלה את קשיותה. הפלטינה עמידה מאוד גם לשינויי טמפרטורה קיצוניים, לבעיית ההתחמצנות הגורמת לאובדן הברק, וגם מפני חומצות ובסיסים עמם אנו באים במגע במהלך החיים.
   
          שרשרות כסף וזהב בתהליך ייצור תכשיטים            פלטות של מתכות פליז וזהב

 
תכשיטים
אופנה ואקססוריז
עיצוב הבית ומתנות
עיצובים לילדים
יודאיקה
מתנות בסיטונאות
ראש צבי בתלת מימד

ראש צבי בתלת מימד פסל להרכבה עשוי קרטון ממוחזר

ברכת הבית

ברכת הבית ינשוף לשפע ומזל
בהדפסת סובלימציה

ספונת לילדים

ספונת לילדים נפתחת לשינה

שרשרת תליון המזל

שרשרת תליון המזל תכשיט מגלגל המזלות
מכסף טהור

בית נר מקרמיקה

בית נר מקרמיקה בית נר המאיר
את המילה אושר

צמידי עור וכסף

צמידי עור וכסף עור קלוע מתלפף
עם תליוני כסף טהור

מחזיק מפתחות תליוני ילדים

מחזיק מפתחות תליוני ילדים עשוי כסף טהור
עם אבן המזל

צעיף משי אופנתי

צעיף משי אופנתי עיצוב בעבודת יד

תכשיטי קיר מקרמיקה

תכשיטי קיר מקרמיקה פרפרים, דגים וינשופים

מתנה לעובדים ולקוחות

מתנה לעובדים ולקוחות מעמד נייר ממו ושעון שולחני
עם מיתוג

שרשרת שם מגולדפילד

שרשרת שם מגולדפילד עיצוב ייחודי כולל תליון משובץ

תכשיטי קבלה קייץ 2017

תכשיטי קבלה קייץ 2017 שרשרת תליון כסף עגול
חרוט ברכת "אנא בכוח"

תליוני ילדים בכסף או זהב

תליוני ילדים בכסף או זהב שרשרות וצמידים בעיצוב מקורי

בית בובות מכבי אש

בית בובות מכבי אש סט מלא עם
אביזרי משחק

צמיד תליוני ילדים

צמיד תליוני ילדים צמיד שרשרת דיסקית עם תליוני ילדים מכסף

עגילי זהב משובצים

עגילי זהב משובצים אבנים לבחירה - אמרלד
רובי, ספיר או יהלום

שרשרת תליון מגן-דוד מכסף

שרשרת תליון מגן-דוד מכסף עשוי מעיגול ובמרכזו מגן-דוד

פופים כורסה דמוי עור

פופים כורסה דמוי עור עיצוב יפה לבית במגוון צבעים

תחתית לסיר או מחבת

תחתית לסיר או מחבת עשוי מסיליקון בעיצוב מקורי

מטלית לניקוי כסף

מטלית לניקוי כסף מטלית מקצועית להברקה
של כלי כסף ותכשיטים

תכשיטי קיר מקרמיקה

תכשיטי קיר מקרמיקה חמסות גדולות לתלייה על קיר

שרשרת תליוני ילדים מזהב

שרשרת תליוני ילדים מזהב עשויים מזהב ב-3 צבעים
אדום, צהוב ולבן

מתלה קיר מצויר

מתלה קיר מצויר יצורים עליזים עם שפם

שרשרת תליון בית מזוזה

שרשרת תליון בית מזוזה עשוי כסף טהור 925

צמיד מרוקאי מגולדפילד

צמיד מרוקאי מגולדפילד עיצוב מקורי - מחיר מבצע !!!

צעיף עליונית

צעיף עליונית 4 אפשרויות לבישה
עשוי תחרה

קעריות הגשה בצורת תפוח

קעריות הגשה בצורת תפוח קרמיקה בעבודת יד

בית מזוזה מעץ

בית מזוזה מעץ עיצוב כולל דוגמה
מאבנים חצי יקרות

תיק מעוצב בצורת טרפז

תיק מעוצב בצורת טרפז תיק מעולה לאישה העסוקה

מתנה ללקוחות וספקים

מתנה ללקוחות וספקים מעמדי ממו ושעון שוחני
עם הדפסת לוגו

טבעת שם עם זירקונים

טבעת שם עם זירקונים שם חרוט ומשובץ על טבעת גולדפילד

צמידי קבלה מקוריים

צמידי קבלה מקוריים תכשיטי קבלה מעור
וכסף

חגורות עור ואבזמים

חגורות עור ואבזמים חגורות עור בעיצוב ניטים מכסף

משחקי הרכבה מכניים

משחקי הרכבה מכניים קיט מכונית הנוסעת בכוח סילון

תיק שלושה פאוצ'ים

תיק שלושה פאוצ'ים תיק עם כיסים הניתנים להחלפת צבעים

מבחר פופים כורסה לילדים מבד איכותי ומילוי קל-קר

צמידי קבלה מקוריים, עשויים מכסף בשילוב עור

שירות לקוחות והזמנות
077-2018650
 
איכותם של מוצרים ישראלים
היא שם דבר בכל העולם
ב"פז מעצבים" האיכות קובעת,
ואתם נהנים ממוצרים מעוצבים
"כחול-לבן" במשלוח עד הבית
שלח לחבר | הדפס | הוסף למועדפים | מפת אתר | חנויות מעצבים | תקנון האתר

DIGIT - בניית אתרים

תיקי מעצבים | מעצבי תכשיטים ישראלים | חנויות מעצבים ישראלים | חנויות מעצבים | נוהל החזרת מוצרים | קנייה מאובטחת | מסחר הוגן